Põllumajandusturu ülevaade: toidukaupade kõrge hind on tulnud, et jääda

Põllumajandusturu ülevaade: toidukaupade kõrge hind on tulnud, et jääda

Olulisemate toidukaupade hinnad on kas tõusuteel või jäänud kõrgele tasemele, näitab maaelu teadmuskeskuse uuring.

Maaelu teadmuskeskus analüüsis 2025. aasta teise kvartali . Uuringus vaadeldi piima, võid, liha, mune, teravilja ja marju hindasid. Ainult teravilja hind on viimases kvartalis langenud.
Joogipiima hind tõusis teises kvartalis 2,5 protsenti. Võrreldes eelmise aastaga tõusis kilepakendis piima hind 7,1 protsenti ja tetrapakendis piimal 9 protsenti. Hinnatõusu põhjuseks on ja toorpiima hinnatõus.
Või hind on jäänud kõrgele tasemele. 2024. aasta teises kvartalis oli keskmine või hind 6.32 eurot/kg, 2025. aastal 8.08 eurot/kg. Energia ja tööjõu kallinemine ning piimatootmise vähenemine mõjutasid hinnatõusu.
Sealiha hind tõuseb võrreldes 2025. aasta esimese kvartaliga. Searümba hind oli esimesel poolel 1,80 eurot/kg, teises kvartalis üle 2 euro/kg. Euroopas leviv Aafrika seakatku oht tekitab turul ebastabiilsust.
Veiseliha hind tõusis viimase kolme kuuga keskmiselt üle 28 protsendi. Veiserümpade hind on tõusnud umbes 5,50 eurot/kg. Loomataudid ja suvise nõudluse kasv võivad olla hinnatõusu põhjused.
Teravilja hind on langenud nii toidunisul kui ka söödaodral. Teises kvartalis langes toidunisu hind umbes 200 eurot/t. Hinnalangus on seotud väetiste odavnemisega.
Marjade hind jääb kõrgeks jahtumise ja vihmase ilma tõttu. Aedmaasikas maksab umbes 10 eurot/kg. Lõuna-Eestis on suur osa saagist riknenud üleujutuste tõttu.
Kanamunade hind on stabiilne võrreldes selle aasta esimese kvartaliga. Mahekanade munad maksavad umbes 2,50 eurot/10tk, õrrekanade munad alla 1,50 euro/10tk.
Maaelu teadmuskeskus kogub põllumajandustoodete turuinfot alates 2024. aastast. Eesmärk on , analüüs ja .