Luikmel tollisõjast: määramatust vähem kui suurtes kriisides

Luikmel tollisõjast: määramatust vähem kui suurtes kriisides

Eesti Panga ökonomist Peeter Luikmel räägib tollisõjast ja selle mõjust globaalsele kaubandusele.

USA presidendi Donald Trumpi algatatud . Peamine probleem on teadmatus. Kuid koroonapandeemia ja 2008. aasta finantskriisiga ei saa seda veel võrrelda. Luikmel ütleb: "Mure ekspordi pärast pole nii suur nagu pandeemia ajal. Siin on pigem küsimus ust."
Trump lubas valimiste eel leevendada finantsreegleid ja . Kuid seda pole ta veel teinud. Pigem on tema tegevus ja nende aktsionärid.
Trump väidab, et Euroopa on USA-d ära kasutanud. Sellepärast peaks Euroopa ekspordile . Luikmel märgib, et tollimaksud on praegu lihtsalt üks teema, mida kasutatakse Euroopa süüdistamiseks.
Luikmel ütleb: "Tollid ei ole kunagi olnud tegelik teema USA ja Euroopa suhetes. Tollimäärad on kõikunud ühe ja kolme protsendi vahel."
Tootmise vähenemise põhjuseks on see, et ameeriklased ei taha enam madalapalgalist tööd teha. Nad on liikunud teenindusalale, kus palk on keskmiselt kõrgem.
Kui Trump soovib USA tööstust taastada, siis peaks leidma inimesed, kes suudaksid . Kuid USA-s pole piisavalt tööjõudu. See tähendaks tööjõu sissetoomist, mis käiks vastu Trumpi sisserände poliitikale.
Luikmel märgib, et nii palju, et import USA-sse muutuks kallimaks. Kõrgemad tollimaksud võivad seda lühiajaliselt saavutada. Kuid see tõstaks hindu USA tarbijatele ja .
Globaalselt mõjutaksid kõrgemad tollid eelkõige vaesemaid riike. See võib avaldada tõsist mõju nende riikide sisepoliitikale ja tulevikule.