Teoloogiadoktor: riigil on õigus kehtestada kirikule piiranguid

Teoloogiadoktor: riigil on õigus kehtestada kirikule piiranguid

Rahvusvaheline praktika ei toeta Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu kiriku ja Pühtitsa kloostri seisukohti. Usundiloolane ja teoloogiadoktor Andrei Sõtšov selgitab, miks riigil on õigus kehtestada piiranguid.

Sõtšovi sõnul näitab paljude õigeusukirikute ajalugu, et muutused on tavapärased. Näiteks Lääne-Euroopa venekeelsed kogudused on olnud erinevate patriarhaatide alluvuses. 2018. aastal said nad ise otsustada, millises jurisdiktsioonis nad töötavad. Samuti Soome Õigeusu Kirik liitus 1923. aastal oikumeenilise patriarhaadiga. Selliseid näiteid on palju.

Kuremäe kloostri kohta kehtib sama. Alluvus räägib kristlikus mõttes rohkem alluvusest Kristusele. Siin segunevad sageli . Seda kasutab Kuremäe klooster oma retoorikas. Alluvus ei ole kanooniline ega hierarhiline. Näiteks Vene Õigeusu Kirik oli 1917. aastani ilma Moskva patriarhita.

Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku piiskop Danieli seisukoht kritiseerib Sõtšov. Daniel väidab, et tema kirik on i poliitilistest avaldustest. Kuid Daniel esindab kirikut täielikult ja kasutab oma nime juures tiitlit “Moskva ja kogu Venemaa patriarh”.

Sõtšov ei pea tõsiselt piiskop Danieli sõnu õigeusklike usuvabaduse piiramisest Eestis. Usuvabadusel on piirangud ning ta allub seadustele. Riigil on õigus kehtestada piiranguid. Usuvabaduse piirangud on vajalikud.

Olemas on probleeme, miks endise Moskva Patriarhaadi Õigeusu Kiriku pea Eugeni elamisluba pikendati. See tehti . Me ei peaks olema .