Kirikukohtu mõju Eestis

Kirikukohtu mõju Eestis

Kirikukohtu ajalugu Eestis ja selle muutumine iseseisvumise järel.

Vene impeeriumis oli . Vaimulikud kohtusid eraldi seaduse järgi. Tartu Ülikooli üliõpilane Karl Kristofer Alp uuris, kuidas Eesti Vabariigis.
1920. aastatel moodustasid . Enamik neist kuulusid usse (EELK). Kirikul oli suur tähtsus, kuid selle roll on tänapäeval vähenenud.
Alp uuris kirikukohtu tegevust aastatel 1918–1934. Sel ajal pidi . Kuigi , võttis aega, kuni see jõudis seadustesse.
Kirikukohtu ajalugu ulatub 13. sajandisse, kui Eesti alad ristiusustati. Katoliku kirikul oli oma õigussüsteem, mis mõjutas ka ilmalikku õigust. Eestis tegutsesid piiskopikohtud, mis tegelesid näiteks ketserluse ja sugukõlvatusega.
17. sajandist alates toimus . Konsistooriumid tegelesid usuelu küsimustega, pidasid järelevalvet koguduste üle ja eksamineerisid vaimulikke. Konsistooriumi otsused olid olulised ja neid võidi apelleerida.
1832. aastal kehtestati Vene impeeriumis luteri kiriku seadus. Sellega allutati konsistooriumid ülemkonsistooriumile Peterburis. Kiriku kohtusüsteem muutus kaheastmeliseks. Konsistooriumid kuulusid Vene impeeriumi kohtusüsteemi.
Eesti Vabariigi loomine ei peatanud konsistooriumi tegevust. Kuigi , jäi kirikul palju ülesandeid, nagu abielude registreerimine ja kalmistute haldamine. Konsistoorium jätkas kohtupidamist vanadel alustel.
1925. aastal võeti vastu seadus, mis lahutas riigi ja kiriku. Kirikud said rohkem vabadust, kuid kaotasid mõned ülesanded. Konsistooriumi pädevus lahutusasjades kadus 1923. aastal.
1926. aastal loodi kirikus Vaimulik Ülemkohus, mis lahendas konsistooriumi otsuste apellatsioone. See oli professionaalne institutsioon, kus töötasid tunnustatud juristid. Vaimulik Ülemkohus tegutses 1935. aastani.
Nõukogude okupatsiooni ajal kirikukohtud suleti, kuid Saksa okupatsiooni ajal jätkus nende tegevus. Eesti taasiseseisvumise järel taastati kirikukohtud, kuid 2021. aastal need likvideeriti. Nüüd lahendatakse vaidlused Piiskoplikus nõukogus.