Eesti, Läti, Leedu ja Poola teatasid Ottawa konventsioonist lahkumisest

Eesti, Läti, Leedu ja Poola teatasid Ottawa konventsioonist lahkumisest

Nelja riigi kaitseministrid leidsid, et praeguses olukorras on vaja rohkem paindlikkust kaitsejõududele. Nad soovivad lahkuda jalaväemiinide kasutamist keelavast rahvusvahelisest leppest.

Eesti, Läti, Leedu ja Poola ütlesid, et nad soovivad lahkuda Ottawa konventsioonist. See konventsioon keelab jalaväemiinide kasutamise. Nad leidsid, et on vaja meie kaitsejõududele väga palju paindlikkust. Selle paindlikkusega saab tugevdada . Nende sõnum on selge: meie riigid on valmis kasutama kõiki meetmeid oma .
Kaitseministrid ütlesid, et pärast Ottawa konventsiooniga liitumist on julgeolek halvenenud. Venemaa ja Valgevene ohu tõttu on meie piiril suurem . Praegu on Venemaa oht Euroopa ja NATO-le väga suur. Sellises olukorras on tähtis võtta kõiki samme, et ja hoida Vene agressioonist ära.
Välisminister Margus Tsahkna ütles, et Venemaa pole liitunud Ottawa konventsiooniga. Seetõttu ei saa me keelata endil jalaväemiinide kasutamist, kui Venemaa on valmis neid kasutama. Kaitseministrid ütlesid, et Ottawa konventsioonist lahkumise korral jääb meie riik truuks . See tähendab, et me kaitseme tsiviilelanikke sõja ajal.
Ka teised riigid arutavad Ottawa konventsioonist lahkumist. Soomes koguti detsembris üle 50 000 allkirja konventsioonist lahkumiseks. Sama teema läheb nüüd Soome parlamendis arutamisele. Ottawa konventsioon ehk lepe jalaväemiinide kasutamise keelustamiseks tehti 3. detsembril 1997. See kehtis alates 1. märtsist 1999. Eesti liitus selle leppega 1. oktoobril 2004.
Ottawa konventsiooni eesmärk on takistada jalaväemiinide kasutamist, sest need põhjustavad palju . Riigid, kes ühinevad konventsiooniga, peavad nõustuma, et nad ei kasuta jalaväemiine ega hoiusta neid. Nad ei tohi ka kedagi sundida neid tegema. Selle leppe üle saab lugeda välisministeeriumi kodulehelt.