Logopeedide puudus tervishoius

Logopeedide puudus tervishoius

Eestis on suur puudus logopeedidest. Uuringu järgi oleks vaja juurde üle saja spetsialisti, aga neid on raske leida.

Praegu töötab umbes 130 logopeedi. Kuid vaja oleks veel rohkem. Kutsekoja uuringu järgi on vaja juurde üle saja logopeedi. Probleem on selles, et uusi spetsialiste, aga vaid viies osa neist läheb . Seetõttu jääb umbes 80 logopeedi puudu.
Enamik logopeede töötab täiskasvanutega. Vähem on neid, kes aitavad lastega. Logopeedid on olulised patsientidele, kellel on . Nad töötavad suurtes haiglates ja mõned ka väiksemates haiglates. Viimase kümne aasta jooksul on logopeedide arv tervishoius kahekordistunud. Kuid töökoormus on samuti suur.
Marika Padrik Tartu Ülikoolist räägib, et . Inimeste eluiga on pikem, mis toob kaasa rohkem haigusi ja probleeme kõnelemisega. Samuti on rohkem lapsi, kes vajavad abi. Meditsiin areneb ja päästab rohkem väikelapsi elu.
Sotsiaalministeeriumi kohaliku tervishoiuteenuste osakonna nõunik Triin Tõnts ütleb, et olukord on keeruline. Ühest küljest on tehtud edusamme: logopeedid on saanud . Kuid teiselt poolt jääb suur osa lõpetajatest tervishoiusüsteemist eemale. Enamik läheb . Haiglates ja rehabilitatsioonikeskustes on logopeede ikka vähe.
Triin Tõnts räägib, et oluline on mõista, miks noored spetsialistid ei taha tervishoius töötada. Kas töökoormus on liiga suur või palgad liiga madalad? Või ei pakuta neile piisavalt tuge? Tõsiselt tuleb välja selgitada põhjused, et leida lahendusi. Näiteks võib või pakkuda paremaid töötingimusi. Samuti võiks rohkem , et aidata patsiente, kus füüsiliselt spetsialist puudub.